Przejdź do treści

x-moto.com.pl

Wszystkie artykuły →

Spalanie W Samochodach

Mazda 3 - wszystkie generacje, modele i ceny w jednym źródle

Mazda 3 to kompaktowy model z segmentu C (niższa klasa średnia), który produkowany jest od 2003 roku i zdobył nagrody w konkursach na samochód roku w Danii, Czechach, Chorwacji i Turcji. Ten tekst zbiera informacje o wszystkich trzech generacjach tego modeli, prezentując szczegółowe dane techniczne, porównania wersji benzynowych i diesla oraz aktualne ceny rynkowe z 2026 roku. Czytelnik znajdzie tu także analizę różnic między generacjami, w tym zmiany w nadwoziu, jednostkach silnikowych oraz systemach bezpieczeństwa. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki dotyczące zakupu używanego egzemplarza, diagnostyki typowych usterek oraz kosztów eksploatacji w skali 12 000 km rocznie.

Redakcja x-Moto15 min czytania

Mazda 3 - historia, generacje i ewolucja modelu od 2003

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Samochód klasy compact produkowany od 2003 roku, model Mazdy numer 3, był następcą znanej serii 323. Automodel zdobył uznanie w licznych konkursach, w tym w konkursach na samochód roku w Danii, Czechach, Chorwacji i Turcji. Dwie pierwsze generacje tego samochodu zbudowano na platformie podłogowej C1, opracowanej przy współpracy między Fordem, Mazdą i Volvo. Pierwowzorem pierwszej generacji był prototyp MX-Sportif.

Pierwsza generacja samochodu klasy compact wystąpiła w 2003 roku, wyróżniając się powiązaniami z platformą podłogową C1 oraz projektem pochodzącym z prototypu MX-Sportif. Na polskim rynku dostępna była Axela, co oznaczało prezentację eleganckiego hatchbacka. Druga generacja, debiutująca w 2009 roku, również korzystała z platformy podłogowej C1, jednocześnie rozszerzając ofertę o sportową wersję MPS, dostępną w Europie oraz Mazdaspeed3 na rynku amerykańskim.

Trzecia generacja pojawiła się w 2013 roku, przynosząc modernizacje w designie i technologii. Czwarta (IV) generacja, wprowadzona w 2020 roku, przyniosła istotne nowości, w tym jednostki Skyactiv-G oraz innowacyjny silnik Skyactiv-X - benzynodiesel. Model Mazda 3 IV Hatchback 2.0 SKYACTIV-G 150KM 110kW dostępny jest od 2020 roku, a cena brutto w pakiecie PRIME-LINE to 112 400 PLN. Dostępne wersje posiadają wymiary: hatchback 4459 mm x 1797 mm x 1440 mm, sedan 4662 mm x 1797 mm x 1445 mm.

Istotny krok w historii modelu klasy compact stanowi potencjalny powrót Mazdy 3 z pakietem sportowym po 13-letniej przerwie. Marka dysponuje bazą do stworzenia nowego hot hatcha, który mógłby wykorzystać 2.5-litrowy turbodoładowany silnik oraz napęd na cztery koła. W skrócie, najnowsza generacja samochodu klasy compact to następca modelu 323, łącząca nowoczesne technologie z tradycyjną jakością wykonania.

Przed zakupem używanej Mazdy 3 warto przyjrzeć się dokładnej dokumentacji technicznej oraz historii serwisowej - to podstawa przy ocenie stanu technicznego. Zwróć uwagę na stan silnika i aktualny przebieg - typowe wartości to 66 000 km średniego przebiegu dla modeli z 2024 roku. Przy rozważaniu zakupu z silnikiem Skyactiv-X pamiętaj o specyfice benzinodieselu - różnice w eksploatacji należy zweryfikować w oficjalnym źródle.

Mazda 3 sedan vs hatchback - wymiary, pojemność i różnice w wersjach /

Mazda 3 w wersji sedan wypiera hatchback pod względem długości o 82 mm, co przekłada się na zwiększoną przestrzeń dla pasażerów w tylnym rzędzie oraz większą stabilność przy wyższych prędkościach. Dokładne wymiary dla Mazda 3 IV Sedan to 4662 mm długości, natomiast hatchback mierzy 4459 mm, a ich wspólny rozstaw osi wynosi 2725 mm, co stanowi istotny czynnik decydujący o komforcie jazdy oraz łatwości parkowania w ciasnych miejscach.

Rozróżnienie między tymi dwoma nadwoziami dotyczy nie tylko długości, ale także układu i praktyczności w codziennym użytkowaniu. Sedan zapewnia bardziej elegancki wygląd i dodatkową przestrzeń w kabinie, co szczególnie jest istotne dla dłuższych tras, podczas gdy hatchback oferuje wszechstronniejszy dostęp do ładunku dzięki otwartemu tylnemu dachowi.

WersjaPojemność bagażnika [l]Ładowność [kg]Spalanie ON [l/100km]Cena brutto [PLN]
Mazda 3 IV Hatchback 2.0 SKYACTIV-G 150KM4805915,2112 400
Mazda 3 IV Sedan 2.0 SKYACTIV-G 150KM5065915,2112 400
Mazda 3 IV Hatchback 2.0 SKYACTIV-G 122KM PRIME-LINE4805915,2112 400
Mazda 3 IV Sedan 2.0 SKYACTIV-G 122KM PRIME-LINE5065915,2112 400
Mazda 3 IV Hatchback 2.0 SKYACTIV-X 181KM4805915,8125 000
Mazda 3 IV Sedan 2.0 SKYACTIV-X 181KM5065915,8125 000

Dane z tabeli pokazują, że różnica w pojemności bagażnika między sedanem a hatchbackiem wynosi 26 litrów na korzyść, co może mieć istotny wpływ na wybór samochodu dla osób przewożących duże rzeczy. Obie wersje posiadają identyczną ładowność maksymalną 591 kg, co oznacza równą nośność, ale różnice w układzie ładunkowym wpływają na wygodę montażu dziecięcych foteli oraz dostęp do przedmiotów załadowanych w bagażniku.

Sedan z 506-litrowym bagażnikiem przekłada się na możliwość przewozu dłuższych przedmiotów, takich jak narty czy rowery, bez konieczności ich zginania. Dłuższy rozstaw osi 2725 mm zapewnia dodatkową stabilność przy wyższych prędkościach oraz lepszą izolację drgań, co jest fundamentalne dla komfortu długich podróży. Z kolei hatchback z 480-litrową pojemnością oferuje bardziej wszechstronną konstrukcję, umożliwiającą łatwy dostęp do ładunku oraz możliwość załadowania przedmiotów o nieregularnych wymiarach dzięki otwartemu tylnemu dachowi.

Silniki Mazda 3 - Skyactiv-G, X i e-Skyactiv G: moc, zużycie, koszty eksploatacji

Jednostki napędowe Mazdy 3 w 2026 roku obejmują zakres mocy od 84 KM do 260 KM, z podziałem na trzy główne technologie: tradycyjny Skyactiv-G, nowoczesny Skyactiv-X oraz hybrydowy e-Skyactiv G. Dostępne pojemności silników wynoszą 1,4-2,5 litra, a prędkości maksymalne oscylują w przedziale 169-250 km/h.

W ofercie znajdują się jednostki: 1.5 SKYACTIV-G, 2.0 SKYACTIV-G, 2.0 SKYACTIV-X, 2.5 turbo MPS oraz 1.5 e-SKYACTIV-G. Systemy wyposażenia obejmują układ zapłonowy SCCI w wariancie X, system M-Hybrid w tradycyjnych jednostkach oraz mild hybrid dla hybrydowych wersji. Instalacje LPG homologowane zgodnie z normą Z.U.P. AUTO-GAZ oraz NAGAZ STEFANOWSKI S.J. dla systemów AC STAG.

ModelSilnikPojemność [cm³]Moc [KM]0-100 [s]Prędkość maks. [km/h]Średnie zużycie ON [l/100 km]
Mazda 3 IV Hatchback2.0 SKYACTIV-G19981509,52105,8
Mazda 3 IV Sedan2.0 SKYACTIV-G19981817,82305,2
Mazda 3 MPS2.5 Turbo24532606,12508,4
Mazda 3 e-SKYACTIV-G1.5 e-SKYACTIV-G14981228,92054,8
Mazda 3 IV Base1.5 SKYACTIV-G14981229,22105,5
Mazda 3 IV 2.02.0 SKYACTIV-G19981509,52106,0

Tabela prezentuje różnice w charakterystykach modeli Mazda 3 dostępnych w 2026 roku. Najwyższą moc osiąga wersja MPS z silnikiem 2.5 Turbo - 260 KM przy czasie przyspieszenia 0-100 km/h wynoszącym 6,1 sekundy. Natomiast najbardziej ekonomiczną opcją jest e-SKYACTIV-G, która przy zużyciu 4,8 l/100 km ON zapewnia najniższe koszty eksploatacji.

Tradycyjny SKYACTIV-G z systemem M-Hybrid charakteryzuje się wyższym zużyciem paliwa ON w przedziale 5,5-6,5 l/100 km oraz paliwa rafinowanego 6,0-11,4 l/100 km. W porównaniu z tymi wartościami, Skyactiv-X jako benzinodiesel wykazuje średnie zużycie 5,2 l/100 km ON, dzięki czterocylindrowemu układowi SCCI oraz technologii dezaktywacji cylindrów. Hybrydowy e-SKYACTIV-G z systemem mild hybrid osiąga 4,8 l/100 km ON, co czyni go najbardziej efektywnym pod względem emisji i kosztów paliwa.

Koszt przejechania 100 km ON w 2026 roku wynosi 35,41 zł, natomiast przy paliwie rafinowanym - 47,47 zł. Dla użytkowników instalacji LPG istotnym parametrem jest koszt 20,13 zł za 100 km. Warto przyjrzeć się różnicom w konfiguracjach AC STAG: AC STAG 300 przy przebiegu 100 tys. km i użytkowaniu 120 tys. km, AC STAG 4 przy 60 tys. km i 20 tys. km użytkowania, a także AC STAG 4-300 ISA-2 z 110 tys. km przebiegu. Istotnym czynnikiem wpływającym na koszty jest ryzyko przegrzewania wtryskiwaczy w silnikach z wtryskiem bezpośrednim.

Jakie są różnice w zużyciu paliwa między silnikami Skyactiv-G, Skyactiv-X a e-Skyactiv-G?

Zużycie paliwa ON dla Mazdy 3 waha się od 4,8 do 6,5 l/100 km w zależności od jednostki. Skyactiv-G konsumuje 5,5-6,5 l/100 km, Skyactiv-X - 5,2 l/100 km, a e-SKYACTIV-G - 4,8 l/100 km. Zużycie paliwa rafinowanego wynosi 6,0-11,4 l/100 km, a LPG - 8,3-12,3 l/100 km. Technologie dezaktywacji cylindrów i dzielonego systemu wtrysku znacząco redukują zużycie w trybach miejskich.

Czy instalacja LPG jest kompatybilna ze wszystkimi jednostkami Mazdy 3?

Instalacja LPG wymaga ostrożnej weryfikacji przy silnikach z wtryskiem bezpośrednim, ze względu na ryzyko przegrzewania wtryskiwaczy. Dla układu i-Activ AWD koszt instalacji wynosi 10 tys. zł, a opcjonalna skrzynia 6 tys. zł. Przed zakupem używanej Mazdy 3 z dużym przebiegiem zaleca się sprawdzenie historii serwisowej, szczególnie przy instalacjach LPG.

Mazda 3 - ceny, porównanie z konkurencją i koszty zakupu używanej

Aktualne oferty cenowe na najnowsze egzemplarze Mazdy 3 2026 roku wskazują, że najdroższa z dostępnych wersji - sedan w pakiecie PRIME-LINE z silnikiem 2.0 SKYACTIV-G o mocy 150 KM - kosztuje 112 400 zł brutto. Ta sama kwota obowiązuje także dla hatchbacka tej samej specyfikacji, co czyni model Mazda trzeciego pokolenia jedną z bardziej przystępnych opcji w segmencie C. Dostępne wersje wyposażeniowe to podstawowy Kai, średni Kanjo, zaawansowany Hikari oraz topowy Enso, różniące się m.in. systemem multimedialnym, tempomatem automatycznym i pakietem bezpieczeństwa.

Skyactiv-G to nazwa technologii silnika benzynowego o wysokim stopniu sprężania, dostępna we wszystkich wersjach Mazdy 3. Instalacja LPG z homologacją Z.U.P. AUTO-GAZ umożliwia emisję do 65 g CO2 na km, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji w porównaniu do tradycyjnych silników benzynowych. Dla przykładu, przejechanie 100 km za pomocą LPG kosztuje 20,13 zł, podczas gdy benzyna ON wymaga 35,41 zł, a diesel PB - 47,47 zł.

Poniższa tabela porównuje Mazdę 3 z innymi modelami z segmentu niższej klasy średniej oraz platformy C1, uwzględniając ceny brutto, moc, pojemność silnika oraz wymiary pojazdów.

ModelCena brutto [zł]Moc [KM]Pojemność [l]Wymiary [mm]
Mazda 3 IV 2.0 SKYACTIV-G 150KM112 4001502,04459 x 1797 x 1440
Audi A3 35TFSI 150KM135 0001501,54345 x 1791 x 1425
Mercedes CLA 180 136KM142 0001361,334600 x 1786 x 1429
BMW 2 18i 136KM138 0001361,54379 x 1776 x 1415
Skoda Octavia 1.6 TDI 110KM115 0001101,64664 x 1819 x 1479

Warto przyjrzeć się różnicom w wymiarach - Mazda 3 IV wyróżnia się nieco większą długością niż Audi A3 czy BMW 2, co przekłada się na większy komfort pasażerów z przodu. Dla porównania, Mercedes CLA ma najdłuższą ramę, ale jest najdroższy z wymienionych modeli.

Przy poszukiwaniu używanej Mazdy 3 warto zwrócić uwagę na średnią cenę egzemplarzy z 2024 roku, która wynosi 116 000 zł, przy typowym przebiegu 66 000 km. Istotny czynnik wpływający na wartość rynkową to stan instalacji LPG - nieodpowiednie modyfikacje mogą obniżyć cenę nawet o 15-20%. Równie istotna jest historia serwisowa oraz dostępność monitoringu martwego pola w wersji Kai, która ułatwia parkowanie i zwiększa bezpieczeństwo.

Ogólnie rzecz biorąc, koszty utrzymania Mazdy 3 są korzystne - różnica w kosztach paliwa w porównaniu do konkurencji może wynieść nawet 2000 zł rocznie. Zaleca się zakup roczników 2020-2022 ze względu na udoskonalenia w silnikach Skyactiv-G oraz wprowadzenie technologii M-Hybrid, wspomagającej układ hybrydowy. Przed finalizacją zakupu należy sprawdzić numer VIN oraz pełną historię serwisową, aby uniknąć ukrytych problemów.

Mazda 3 - typowe usterki, przeglądy i problemy z instalacją LPG - praktyczny poradnik

Właśnie w 2026 roku Mazda 3 z wtryskiem bezpośrednim może doświadczać istotnych problemów przy instalacji LPG, ze względu na konstrukcję wtryskiwaczy narażonych na przegrzewanie. Przed podjęciem decyzji o modernizacji paliwowej warto dokładnie ocenić stan techniczny samochodu, sprawdzić VIN przed zakupem oraz poznać usterki przed zakupem.

Typowe usterki układu hamulcowego i zawieszenia w Mazda 3

Najczęstsze problemy z hamulcami w modelach trzeciego pokolenia dotyczą zużycia klocków i tarcz oraz degradacji przewodów hamulcowych. Objawy takie jak pulsowanie pedału lub nierówna jazda wskazują na konieczność wymiany elementów układu hamulcowego. Rekomendowana częstotliwość wymiany klocków wynosi 30-40 tys. km, a kontrola stanów tarcz powinna odbywać się przy każdym przeglądzie.

Zawieszenie skrętowe w Maździe 3 jest narażone na luzowanie w tulejach przedniej i tylnej osi. Typowe objawy to hałas przy przejeździe przez nierówności oraz niestabilność przy zakrętach. Kontrola zawieszenia powinna być przeprowadzana co 15 tys. km, aby wcześnie wykryć możliwe luzy i zużycie.

Awaria czujnika kąta nachylenia i usterki elektroniczne

Uszkodzenie czujnika kąta nachylenia może spowodować tryb awaryjny, ograniczenie mocy silnika oraz wyświetlanie komunikatu o awarii. Diagnostyka wymaga specjalistycznego skanera OBD2 z możliwością odczytu kodów błędów. W modelach z nowoczesnym modułem kontrolnym usterki często mają w czujnikach mas, położenia wału oraz systemie klimatyzacji.

Ryzyka instalacji LPG w silnikach z wtryskiem bezpośrednim

Instalacja LPG do samochodu z wtryskiem bezpośrednim jest problematyczna ze względu na konstrukcję wtryskiwaczy, które mogą się przegrzać i zapieczeć. Komputer sterujący instalacją LPG musi co pewien czas włączać wtrysk benzyny, aby zapobiec przegrzewaniu. Modernizacja wymaga specjalistycznej diagnostyki, a nieodpowiednie dopasowanie może doprowadzić do zatkania wtryskiwaczy oraz utraty gwarancji.

Warto przyjrzeć się instalacjom AC STAG 300, które wymagają dodatkowej kalibracji komputera. Przed podłączeniem instalacji LPG zaleca się jej ocenę przez profesjonalistę z uprawnieniami Z.U.P. AUTO-GAZ.

Harmonogram przeglądów i koszty serwisowe

Przegląd pełny Mazdy 3 powinien być przeprowadzany co 15 tys. km lub co 12 miesięcy, co daje spójny rytm konserwacji. Przegląd podstawowy kosztuje 300-500 zł, natomiast wymiana oleju często jest trochę wyższa - w granicach 400-600 zł. Koszty te mogą się różnić w zależności od regionu i wybranego warsztatu.

Typ paliwaInstalacjaKoszt przeglądu [zł]Częstotliwość [km]
ONfabryczny300-50015000
PBfabryczny400-60015000
LPGAC STAG 300450-70015000
LPGAC STAG 4400-65015000
LPGAC STAG 4-300 ISA-2500-75015000

Warto podkreślić, że przeglądy LPG są nieco droższe ze względu na konieczność sprawdzenia instalacji gazu oraz kompatybilności z systemem wtrysku. Homologacja instalacji LPG odbywa się według norm Z.U.P. AUTO-GAZ oraz NAGAZ STEFANOWSKI, a S.J.

Rekomendowane warsztaty i praktyczne wskazówki

Przed zakupem używanej Mazdy 3 skorzystaj z listy kontrolnej 12 punktów, w tym ze sprawdzenia VIN i historii serwisowej. Regularna wymiana filtrów paliwa i kontrola ciśnienia wtryskiwaczy zapobiega przegrzewaniu w trakcie eksploatacji LPG.

Instalacja LPG - wymaga - homologacji Z.U.P. AUTO-GAZ. Przegląd - trwa - co 15 tys. km. Mazda 3 - ma - problemy z wtryskiem przy LPG.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Mazdę 3

Sekcja zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące modelu Mazda 3 z 2026 roku, w tym różnice między wersjami Kai i Enso, koszty eksploatacji oraz praktyczne aspekty użytkowania.

Porównanie wersji Kai i Enso Mazdy 3 - różnice w wyposażeniu i cenie

Wersje Kai i Enso różnią się przede wszystkim zaawansowanym oświetleniem oraz dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa. Wersja Kai stanowi bazę wyposażenia z czujnikami martwego pola, adaptacyjnym tempomatem i automatycznymi światłami drogowymi, a jej cena brutto w wersji z silnikiem 2.0 SKYACTIV-G 150KM wynosi 112 400 PLN.

WersjaFunkcjeCena brutto [PLN]
KaiAdaptacyjny tempomat, czujniki martwego pola, automatyczne światła drogowe, system rozpoznawania znaków, system utrzymywania pasa ruchu, czujniki parkowania, deszczu i zmierzchu, klimatyzacja manualna, system infotainment 8,8 cala, wyświetlacz HUD, nawigacja112 400
EnsoWszystko z Kai + światła LED, matrycowe oświetlenie adaptacyjne125 800

Wersja Enso rozbudowuje pakiet system i-Activ Safety o światła LED oraz matrycowe oświetlenie adaptacyjne, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy w warunkach ograniczonej widoczności.

Czy warto kupić Mazdę 3 z silnikiem 2.0 SKYACTIV-X?

SKYACTIVE-X łączy cechy silnika benzynowego i diesla, oferując 181 KM mocy oraz niższe zużycie paliwa w porównaniu do tradycyjnego SKYACTIV-G.

Silnik 2.0 SKYACTIV-X to jedyny w swoim rodzaju benzinodiesel w ofercie Mazdy, generujący 181 KM przy użyciu skróconej nazwy SCi w kontekście układu zapłonowego. To rozwiązanie opiera się na technologii M-Hybrid, łącząc zalety wysokiej sprawności silnika diesla z czystością emisji typową dla benzyny.

Porównanie zużycia paliwa pokazuje wyraźną przewagę: spalanie ON 5,2 l/100 km dla SKYACTIV-X w przeciwieństwie do 6,1 l/100 km dla SKYACTIV-G. Przeliczone na koszty przejechania 100 km daje to 39,06 zł dla X vs 46 zł dla G.

SKYACTIVE-X opłaca się przy przebiegach powyżej 15 tys. km rocznie ze względu na niższe koszty eksploatacji, a dodatkowa efektywność energetyczna przekłada się na oszczędności już przy pierwszych latach eksploatacji.

Koszty ubezpieczenia i podatku od części samochodowej Mazdy 3

Roczne koszty ubezpieczenia dla modelu Mazda 3 IV wahają się w przedziale 3 200-4 500 zł, zależnie od wersji wyposażenia i jednostki silnikowej.

Przyjmij średnią wartość OC/AC dla Mazdy 3 IV w 2026 roku na poziomie 3 200-4 500 zł rocznie, zależnie od wersji i silnika. Podatek AKC po obliczeniu wg wskaźnika emisji CO2 dla SKYACTIV-G 2.0 wynosi 185 zł rocznie. Ubezpieczenie grupowe może obniżyć koszty o nawet 15%, szczególnie dla właścicieli posiadających kilka pojazdów.

W segmentie niższej klasy średniej prognozowane stawki pozostają stabilne, a wersja Kai z silnikiem 122 KM ma niższą wartość sklasyfikowaną niż Enso z 181 KM, co bezpośrednio wpływa na wysokość składki.

Czy Mazda 3 nadaje się do przewozu rowerów? - rozwiązania i ograniczenia

Mazda 3 oferuje dwa główne systemy transportu rowerów: rozwiązania dachowe oraz możliwość załadunku dwóch rowerów do tylnego trunka.

Przy pomocy systemu otwierania tylnej części można łatwo załadować dwa rowery do przestrzeni ładunkowej, gdzie wymiary otworu w tylnej skrzynce wynoszą szerokość 1440 mm. Maksymalna ładowność pojazdu wynosi 591 kg, a rowery średnio ważą 10-15 kg każdy.

Jednakże samochód nie posiada fabrycznego uchwytu na rowery w środku - wymaga dodatkowego zestawu montowanego na tylnym progu. Istotną zaletą jest duża pojemność bagażnika, która przy odpowiednim ustawieniu pedałów umożliwia przewóz rowerów bez kompromisu w komforcie jazdy.

Jak długo trwa przegląd w autoryzowanym serwisie Mazdy?

Pierwszy przegląd po 12 000 km lub 12 miesiącach trwa średnio 1,5 godziny, a kolejne wizyty są podobnie długie.

Przegląd pierwszej wizyty po 12 000 km lub 12 miesiącach - trwa 1,5-2 godziny. Drugi przegląd po kolejnych 12 000 km - również 1,5-2 godziny. Trzeci i kolejne - 2-3 godziny w zależności od zużycia elementów. Autoryzowane serwisy Mazdy używają części zamiennych homologowanych przez Z.U.P. AUTO-GAZ, co zapewnia pełną zgodność z oryginalnymi specyfikacjami.

Przegląd obejmuje kontrolę układu hamulcowego, zawieszenia, silnika oraz układu wydechowego, a standardowe usługi są realizowane jako przegląd rutynowy zgodny z zaleceniami producenta.

Jakie są gwarancje przy zakupie używanej Mazdy 3?

Gwarancja fabryczna obejmuje 3 lata lub 100 000 km - wybiera mniejszą wartość, a przenoszona gwarancja może przedłużyć ochronę do 5 lat dla egzemplarzy od 2023 roku.

Gwarancja fabryczna Mazdy 3 obejmuje 3 lata lub 100 000 km - wybiera mniejszą wartość. Używane Samochody zarejestrowane po 2023 roku mogą mieć przedłużoną gwarancję do 5 lat - podaję tę liczbę jako istotny czynnik przy ocenie oferty. Przykład: egzemplarz z 2024 roku kupiony w 2026 roku zachowuje 2-letnią gwarancję.

Warto przyjrzeć się historii serwisowej przy zakupie używanej - szczególnie przy przebiegu powyżej 80 tys. km. Przy zakupie od autoryzowanego dealera gwarancja może zostać przeniesiona bez utraty ważności, co stanowi istotną zaletę transakcji.

Przebieg 100 tys. km to górna granica typowego zużycia silnika, a przenoszona gwarancja zapewnia dodatkowy spokój właścicielowi przy dłuższym okresie eksploatacji.

ZUŻYCIE PALIWA [L100 KM] DLA SILNIKÓW MAZDY 3

Redakcja x-Moto · wszystkie artykuły