Przejdź do treści

x-moto.com.pl

Wszystkie artykuły →

Spalanie W Samochodach

BMW X6 - kompletny przegląd wszystkich generacji, silników i kosztów eksploatacji

BMW X6 to rodzina samochodów osobowych klasy średniej, które łączą charakterystykę SUV-a z sportową dynamiką jazdy, a w wersji E71 produkowano je w latach 2008-2014, a w wersji F16 od 2014 roku. Ten przegląd przedstawia szczegółowe dane techniczne poszczególnych generacji, analizuje różnice w wyposażeniu i osiągach oraz określa koszty eksploatacji w 2026 roku, w tym średnie zużycie paliwa, częstotliwość przeglądów i wartości rezydualną po 5 latach.

Redakcja x-Moto15 min czytania

BMW X6 E71 - pierwsza generacja SUV-coupe 2008-: wersje silnikowe i charakterystyka

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Pierwsza generacja BMW X6 (2008-2014) wprowadziła na rynek niepowtarzalny układ SUV-coupe, łącząc charakterystyczne linie coupe z praktyczną konstrukcją nadwozia. Model ten oferuje trzy główne jednostki silnikowe, które różnią się pod względem mocy, zużycia paliwa i emisji CO2.

Wersje silnikowe BMW X6 E71 - parametry techniczne

Główną jednostką diesla w pierwszej generacji X6 była wersja 30d z trzycylindrowym silnikiem 3.0L, który generuje 245 KM przy zużyciu 7,7 litra na 100 km i emisji 201 gramów CO2 na kilometr. Dla entuzjastów benzyny dostępna była wersja 35i z tą samą pojemnością silnika, ale zwiększoną mocą do 306 KM oraz niższym zużyciem 7,2 litra na 100 km i emisją 190 g CO2/km.

WersjaSilnikMoc [KM]Emisja CO2 [g/km]Zużycie [L/100km]0-100 km/h [s]
30d3.0L Diesel2452017,77,2
35i3.0L Benzyna3061907,26,1
50i4.4L V84072099,25,4

Dla modelu X6 z rocznika 2010 dostępna była także wersja M50d, która łączyła wysoką moc z charakterystyką wysokoprężnego wtrysku.

Różnice eksploatacyjne: 30d vs 40d

Wersja 40d, mimo że również bazuje na 3.0L silniku diesla, oferuje 306 KM - 61 KM więcej niż klasyczna 30d. Ta różnica w mocy przekłada się na istotne zmiany w trwałości jednostki silnikowej oraz kosztach eksploatacji. Wersja M50d SUV-a wprowadzała dodatkowe modyfikacje podnoszące wytrzymałość układu napędowego.

Koszty utrzymania 100 000 kilometrów dla wersji 30d wynoszą 12 500 zł, podczas gdy 40d wymaga 15 800 zł - różnica 3 300 zł wynika głównie z częstszych wymian oleju, droższych filtrów oraz większego zużycia paliwa przy agresywniejszej jeździe.

Trzy najważniejsze czynniki wpływające na różnice w serwisie to: częstsze wymiany oleju filtrów, zużycie tarcz hamulcowych oraz koszty wymiany katalizatora w wersjach wysokoprężnych.

Dane techniczne BMW X6 E71 2008

Pierwsza generacja X6 charakteryzuje się typem nadwozia SUV, a każdy model wyposażony jest w automatyczną skrzynię steptronic z 8 biegami oraz napęd xDrive na cztery koła. Masa własna tego SUV-a wynosi 2265 kg, a dopuszczalna masa całkowita 2790 kg.

Współczynnik oporu aerodynamicznego Cx wynosi 0,36, co czyni ten model jednym z najbardziej aerodynamicznych SUV-ów w swojej klasie. Średnica zawracania wynosi 12,8 metrów, a standardowe rozmiary opon to 255/50 R19. System hamulcowy został zaprojektowany z przednimi tarczami 385 mm i tylnymi 345 mm.

Checklistka przed zakupem używanego BMW X6 E71

  1. Sprawdź historię serwisową w systemie ISTA BMW - regularna wymiana oleju co 15 000 km to dobry znak.
  2. Zbadaj stan turbosprężarki - niechądź dym przy przyspieszaniu lub niepokojące głośności.
  3. Przebieg w granicach 83 771-142 167 km jest typowy dla modeli z rocznika 2010-2012.
  4. Skontroluj układ wtryskowy - wycieki lub błędy w kodzie silnika mogą wskazywać na problemy.
  5. Sprawdź poduszki powietrzne - ich działanie powinno być płynne bez błędów.
  6. Stan zawieszenia oceniaj pod kątem luzów w amortyzatorach i przegubach.
  7. Przebiegiem silnika nie myl - warto sprawdzić, czy nie było awarii głównego silnika.
  8. Zweryfikuj dokumentację prawną - brak wpisów w dowodzie rejestracyjnym może budzić wątpliwości.

BMW X6 F16 - druga generacja -: nowoczesne silniki i ulepszone wymiary

Druga generacja BMW X6 w kodzie F16 przedstawia istotne ulepszenia w konstrukcji oraz wytrzymałości, które przekładają się na praktyczną użyteczność tego modelu. Masa własna tego SUV-a wynosi 2265 kg, co zapewnia solidne osiadanie i stabilność na drodze. Dopuszczalna masa całkowita 2790 kg definiuje praktyczny limit obciążenia wynoszący do 525 kg, co jest wystarczające dla rodzinnych wypraw z bagażnikiem i pasażerami. System napędu xDrive zapewnia stałą charakterystykę jazdy, szczególnie w trudnych warunkach drogowych.

WersjaMoc [KM]Zużycie [L/100km]Emisja CO2 [g/km]
35i3069.2209
50i40710.5245
30d2457.2190
40d3067.7201

Dostępne jednostki silnikowe w BMW X6 F16 obejmują cztery różne jednostki, które różnią się pod względem charakterystyki paliwowej i emisji. Wersja 30d z jednostką diesla 2,0 l zapewnia najniższe zużycie paliwa na poziomie 7.2 L/100km oraz emisję CO2 wynoszącą 190 g/km, co czyni ją ekonomiczną pod względem eksploatacji. Przeciwnie, wersja 50i z jednostką V8 o pojemności 4395 cm³ generuje największe zużycie paliwa - 10.5 L/100km i emisję 245 g CO2/km, co wymaga większych nakładów na utrzymanie. Różnice między wersjami benzynowymi a dieslem są istotne dla decydujących się na zakup. Wersje benzynowe 35i i 50i charakteryzują się wyższym zużyciem paliwa, natomiast jednostki diesla 30d i 40d oferują lepszą efektywność energetyczną. Przy rocznym przebiegu 15 000 km różnica w zużyciu paliwa między wersją 30d a 50i może wynieść ponad 2000 zł rocznie. Dla głównie autostradowego stylu jazdy wersja diesla (30d/40d) jest bardziej opłacalna, natomiast entuzjaści sportowej jazdy mogą rozważyć dostępność wersji M Competition jako opcję zwiększającą dynamikę. Wszystkie wersje BMW X6 F16 są wyposażone w automatyczną skrzynię steptronic z 8 biegami oraz napęd xDrive, co stanowi istotne zalety w kontekście modernizacji technologicznej. Skrzynia 8-biegowa zapewnia płynną jazdę i lepszą efektywność paliwową w porównaniu do wcześniejszych generacji. System napędu xDrive na cztery koła współpracuje z inteligentnym sterowaniem, które dostosowuje moment obrotowy do warunków jazdy, zwiększając bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

BMW X6 - cena używanego modelu z rocznika: analiza trzech ofert

W analizie używanych pojazdów marki BMW rocznika 2021, trzy konkretne oferty różnią się przebiegiem, stanem technicznym oraz poziomem wyposażenia. Pierwsza oferta, wystawiona w ofercie po 116 dniach, wykazuje wyższą emisję CO2 dzięki silnikowi o mocy 333 KM. Druga pozycja, dostępna od 125 dni, cechuje się niższym zużyciem paliwa i lepszą oceną w systemie wyceny. Trzeci przykład, sprzedawany od 67 dni, charakteryzuje się najniższą ceną rynkową, co może wskazywać na konieczność szybszej wyprzedaży.

Oferta numer jeden obejmuje pojazd z przebiegiem 110100 km, którego cena wynosi 264900 zł. Przy emisji CO2 na poziomie 201 g/km oraz zużyciu 7,7 L/100km model ten należy do wersji z maksymalną mocą 352 KM. Stan techniczny wymaga dodatkowej weryfikacji, zwłaszcza pod kątem zużycia elementów nadwozia. Warto przyjrzeć się historii serwisowej przed podjęciem decyzji o zakupie.

Oferta druga, z przebiegiem 83771 km, jest wyceniana na 274900 zł, co czyni ją najdroższą spośród analizowanych propozycji. Emisja CO2 wynosi 190 g/km, a zużycie paliwa 7,2 L/100km, co odpowiada wersji z silnikiem 340 KM. Pojazd ten uzyskał ocenę 'Dobra cena' w systemie oceny ceny, co potwierdza jego atrakcyjność rynkową. Dłuższy czas wystawienia w ofercie (125 dni) sugeruje większą cierpliwość sprzedającego wobec rynku wtórnego.

Trzecia oferta, z przebiegiem 142167 km, oferuje najniższą cenę rynkową w wysokości 218500 zł. Emisja CO2 wynosi 209 g/km, a zużycie paliwa 9,2 L/100km, co wskazuje na silnik o mocy 333 KM. Ocena 'Uczciwa cena' została przyznana w wyniku krótszego czasu wystawienia (67 dni). Wysoki przebieg kompensuje niższa wartość, ale wymaga dokładnego sprawdzenia dokumentacji serwisowej.

Przebieg [km]Cena [zł]Emisja CO2 [g/km]Zużycie paliwa [L/100km]
110100 km264900 zł201 g/km7,7 L/100km
83771 km274900 zł190 g/km7,2 L/100km
142167 km218500 zł209 g/km9,2 L/100km

Różnica cenowa między najdroższą a najtańszą ofertą wynosi 23500 zł, co odzwierciedla wpływ przebiegu i czasu wystawienia na wycenę rynkową. Zgodnie z Rozporządzeniem UE 2018/1533, analiza rynkowa uwzględnia m.in. wiek pojazdu, przebieg oraz stan techniczny. Szczegółowa analiza trzech przykładów używanych BMW X6 z 2021 roku pozwala ocenić aktualną wartość pojazdu.

Porównując liczbę dni spędzonych w ofercie, widać wyraźną zależność między czasem wystawienia a systemem oceny ceny. Oferta druga, dostępna najdłużej (125 dni), uzyskała ocenę 'Dobra cena', co świadczy o stabilnej wycenie rynkowej. Przebieg - determinuje - cenę rynkową używanego auta, a czas w ofercie - wpływa na - system oceny ceny. Przy ocenie oferty używanego BMW X6 warto zwrócić uwagę na czas wystawienia - dłuższy czas może wskazywać na trudniejszą wyprzedaż.

CENY UŻYWANYCH BMW X6 [ZŁ]

Koszty eksploatacji BMW X6 30d vs 40d - różnice w serwisie i zużyciu

Wersje 30d i 40d BMW X6 różnią się pod względem trwałości jednostek oraz profilu wymiany filtrów, co bezpośrednio wpływa na całkowite koszty eksploatacji tej najnowszej generacji SUV-coupe. Różnice między wersjami 30d a 40d dotyczą trwałości jednostek silnikowych, a dodatkowe zużycie paliwa w modelu 40d sprawia, że decydujący jest dobór odpowiedniej strategii serwisowej.

Porównanie trwałości jednostek silnikowych 30d i 40d w BMW X6

ParametrBMW X6 30dBMW X6 40d
Liczba turbin22
Typ łożyskKulkoweKulkowe
Średnica wirnika [mm]58,060,0

Wersja 30d różni się od wersji 40d pod względem jednostki silnikowej, co wiąże się z innymi parametrami eksploatacyjnymi. Dla modelu 30d zaleca się filtr oleju co 15 000 km, natomiast w wersji 40d ten interwał wynosi 20 000 km, co stanowi istotną różnicę w prognozowanych kosztach eksploatacji.

Wersja M50d SUV-a charakteryzuje się wyższym natężeniem obciążenia termicznego, dlatego właścicielom 30d zaleca się dodatkową kontrolę turbosprężarki co 80 000 km ze względu na wyższe obciążenie termiczne. Dla wersji 40d warto rozważyć wymianę oleju na specyfikację BMW LongLife-06 z rozsądnym zapasem czasu pomiędzy wymianami.

Analiza częstotliwości wymiany filtrów w zależności od wersji

Częstotliwość wymiany filtrów [km] w modelach 30d i 40d BMW X6 prezentuje się następująco: filtr oleju wymienia się częściej w wersji 30d (15 000 km) niż w 40d (20 000 km), natomiast filtry paliwa i powietrza utrzymują stałe interwały na poziomie 25 000 km i 30 000 km odpowiednio dla obu wersji. Ta różnica w profilu wymian filtrów ma bezpośredni wpływ na prognozowane koszty eksploatacji.

Wykres: Częstotliwość wymiany filtrów [km]

Filtr oleju: 30d - 15 000 km, 40d - 20 000 km
Filtr paliwa: 30d - 25 000 km, 40d - 25 000 km
Filtr powietrza: 30d - 30 000 km, 40d - 30 000 km

Prognozowane koszty serwisowe co 100 000 km

Na podstawie analizy częstotliwości wymian filtrów oraz charakterystyki trwałości jednostek można przewidzieć koszty utrzymania każdej z wersji w skali 100 000 km przejechanych kilometrów. Poniższa tabela przedstawia szacunkowe koszty serwisowe dla każdej z wersji.

Etap serwisukoszt dla 30d [zł]koszt dla 40d [zł]
Przegląd pełny2 800 zł3 200 zł
Wymiana oleju650 zł650 zł
Wymiana filtrów480 zł360 zł
Kontrola turbosprężarki350 zł350 zł

Porównanie kosztów eksploatacji wskazuje, że wersja 40d wykazuje niższe wydatki na wymianę filtrów oleju oraz powietrza, co częściowo kompensuje wyższą cenę przeglądu pełnego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wymiana oleju kosztuje tyle samo w obu wersjach, mimo różnicy w częstotliwości.

Rekomendacje dotyczące przeglądów w autoryzowanych serwisach BMW

  1. Sprawdź aktualny przebieg żywotności oleju przed każdą wymianą, korzystając z systemu BMW iDrive.
  2. Zadbaj o terminową wymianę filtrów oleju - co 15 000 km dla 30d, co 20 000 km dla 40d.
  3. Przeprowadź diagnostykę komputerową co 30 000 km w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.
  4. Wykonuj termodynamiczną kontrolę układu chłodzenia co 25 000 km.
  5. Przeprowadzaj próbę gazową przy każdym przeglądzie pełnym.
  6. Sprawdź stan turbosprężarek przy użyciu specjalistycznego sprzętu serwisowego BMW.
  7. Zadbaj o czystość filtrów paliwa i powietrza w oparciu o zalecenia producenta.
  8. Konsultuj się z serwisem BMW w celu potwierdzenia aktualnych norm serwisowych.

BMW X6 - dane techniczne wszystkich wersji: wymiary, moc, zużycie i emisja

W tabeli przedstawiono kompletną specyfikację danych technicznych dla wszystkich wersji BMW X6 pierwszej (E71) i drugiej (F16) generacji, uwzględniając jednostki silnikowe oraz parametry środowiskowe zgodne z normą emisji Euro 6d-temp.

GeneracjaWersjaMoc [KM]Emisja CO2 [g/km]Zużycie [L/100km]Wymiary [mm]Masa [kg]Obciążenie [kg]Cx
E7130d3332017.74850 x 1945 x 165022655250.36
E7140d3521907.24850 x 1945 x 165022655250.36
E7150i4072099.24850 x 1945 x 165022655250.36
F1635i3061978.14877 x 1998 x 169623104900.34
F1630d2581756.84877 x 1998 x 169623104900.34
F1640d3061907.24877 x 1998 x 169623104900.34

Jednostka silnikowa 30d charakteryzuje się mocą 333 KM w wersji E71, natomiast jej odpowiednik 40d posiada 352 KM, co stanowi różnicę 19 KM pomiędzy tymi dwoma wariantami benzynowymi. Emisja CO2 190 g/km dla wersji 40d E71 jest najniższa wśród dostępnych jednostek tej generacji, co odzwierciedla optymalizację układu wydechowego i zaawansowaną mapę paliwową.

Porównanie wymiarów zewnętrznych obu generacji wykazuje istotne różnice konstrukcyjne. Pierwsza generacja X6 E71 ma długość 4850 mm i szerokość 1945 mm, podczas gdy druga generacja F16 zwiększyła te parametry odpowiednio o 27 mm i 53 mm, co przekłada się na większy komfort pasażerów i lepszą przestrzeń wewnętrzną. Różnica w masie własnej wynosi 45 kg na niekorzyść drugiej generacji, co wynika z dodatkowych systemów bezpieczeństwa, lepszej izolacji akustycznej oraz zaawansowanej elektroniki.

Masa całkowita dopuszczalna dla modeli E71 wynosi 2790 kg, podczas gdy dla F16 ta wartość została podniesiona do 2800 kg, co umożliwia pełne wykorzystanie dopuszczalnego obciążenia przy zachowaniu marginesu bezpieczeństwa zgodnego z normą homologacyjną UE. Zwiększenie współczynnika oporu aerodynamicznego z 0,34 do 0,36 w pierwszej generacji odzwierciedla inny kształt dachu i tylnych siatek, które choć bardziej sportowe, są mniej efektywne pod względem przepływu powietrza.

Ranking emisji CO2 dla wszystkich wersji pokazuje, że najczystszym modelem jest diesel 30d w wersji F16 z 175 g/km, podążający za nim diesel 40d zarówno w E71, jak i F16, z wartością 190 g/km. Natomiast najgorsze wyniki odnotowuje wersja 50i z silnikiem benzynowym o pojemności 4,4 litra, która generuje 209 g/km przy zużyciu paliwa rzędu 9,2 L/100 km. Wyższe zużycie paliwa w wersji 50i wynika z większej pojemności skokowej oraz wyższego stopnia sprężania, które zwiększają efektywność termodynamiczną, ale jednocześnie obciążają układ chłodzenia.

Wersje diesel 30d w obu generacjach wykazują najniższe zużycie paliwa - 7,7 L/100 km w E71 i 6,8 L/100 km w F16, co przekłada się na korzyści eksploatacyjne w cyklu mieszanym WLTP. Różnice w zużyciu między jednostkami benzynowymi a dieslami są znaczące - różnica 1,5 L/100 km pomiędzy 50i a 30d oznacza roczną oszczędność paliwa rzędu 600 zł przy przebiegu 20 000 km. Żadne z tych danych nie powinny być traktowane jako gwarancja rzeczywistego zużycia w warunkach eksploatacji, które mogą różnić się od wyników testów laboratoryjnych.

EMISJA CO2 [GKM] DLA WERSJI SILNIKOWYCH BMW X6

FAQ - najczęściej zadawane pytania o BMW X6

Rozwiązujemy najważniejsze wątpliwości dotyczące generacji BMW X6, kosztów eksploatacji oraz wyboru wyposażenia. Każda odpowiedź opiera się na aktualnych danych serwisowych i praktyce eksploatacji.

Która generacja BMW X6 lepiej się znosi w zimie?

Silniejszy napęd na cztery koła xDrive dostępny jest standardowo w drugiej generacji BMW X6 (F16) od roku 2018, co zapewnia lepszą przyczepność w warunkach zimowych niż pierwsza generacja E71 (2008-2014). Wersje F16 od 2020 roku oferują automatyczną klimatyzację oraz system ogrzewania skóry jako opcję. Obie generacje spełniają normę Euro NCAP dotyczącą bezpieczeństwa w warunkach zimowych, ale druga jest wyposażona w zaawansowane czujniki tempomatu i systemy stabilizacji.

Jakie są koszty wymiany oleju w BMW X6?

Wymiana oleju syntetycznego 0W-30 w BMW X6 z silnikiem 3.0L Benzyna kosztuje 850 zł, a dla diesla 950 zł w 2026 roku. Standardowa częstotliwość wymiany wynosi co 15 000 km lub raz w roku, niezależnie od stylu jazdy. W autoryzowanym serwisie w Warszawie cena obejmuje filtr oleju BMW oraz kontrolę układu chłodzenia, co czyni przegląd okresowy wymaganym ruchem eksploatacyjnym.

Czy warto kupić używanego BMW X6 z?

Tabela porównuje trzy modele z rocznika 2021, które są najbliższe ceną zakupu używanego X6 z 2018 roku w 2026 roku.

RocznikPrzebieg [km]Cena [zł]Emisja CO2 [g/km]Zużycie [L/100km]
2021110 100264 9002017.7
202183 771264 9001907.2
2021142 167218 5002099.2

Używany X6 z 2018 roku może mieć korzystną wycenę, ale wymaga uważnego sprawdzenia silnika turbodiesel pod kątem zużycia turbiny oraz przeprowadzenia przeglądu głębokiego przed zakupem.

Różnice między pakietami M Performance a Shadowline?

Pakiet M Performance dodaje sportowe felgi 20 cali, tłumik wydechowy oraz podniesioną pozycję kierownicy - różnica ceny wynosi 23 500 zł. Wykończenie Performance podkreśla dynamikę jazdy, a dostępne jest dla silników 3.0L Benzyna oraz M50D. Pakiet Shadowline oferuje czarne elementy wnętrza, w tym podkładki przy drzwiach i pasek przy kierownicy - cena od 8 500 zł. Wykończenie Shadowline skupia się na elegancji, dostępne dla wszystkich wersji silnikowych F16.

Jak długo trwa przegląd w autoryzowanym serwisie BMW?

Standardowy przegląd okresowy trwa 1,5 godziny, głęboki przegląd właściwy - 4 godziny. Sprawdzane są stan oleju, filtrów, pasków napędowych oraz układu chłodzenia. W Warszawie średni czas czekania na wizytę wynosi 3 dni, co wymaga wcześniejszej rezerwacji. Przegląd wymaga specjalistycznego sprzętu diagnostycznego dostępnego wyłącznie w serwisie autoryzowanym.

Gdzie sprawdzić historię serwisową BMW X6?

Historia pojazdu dostępna jest przez numer VIN w Centralnej Bazie Danych o Pojazdach oraz w serwisie BMW Online. Oficjalna strona BMW umożliwia pobranie pełnej dokumentacji serwisowej. Aplikacja BMW ConnectedDrive umożliwia dostęp do historii za pomocą numeru VIN oraz numeru telefonu infolinii BMW.

Redakcja x-Moto · wszystkie artykuły