Przejdź do treści

x-moto.com.pl

Wszystkie artykuły →

Spalanie W Samochodach

Volvo XC90: zużycie paliwa, koszty eksploatacji i silniki D5 T8 - co musisz wiedzieć przed zakupem

Volvo XC90 to rodzinny SUV z sześcioma osią, dostępny z różnorodnymi jednostkami napędowymi, w tym silnikami diesla, benzyny, LPG oraz hybrydami plug-in, które łączą wydajność z niskim zużyciem paliwa. Średnie zużycie paliwa w 2026 roku waha się od 9,7 l/100 km (silnik benzynowy) do 14,6 l/100 km (wersja LPG), przy czym diesla rejestruje 13,7 l/100 km. Przykładowy koszt eksploatacji wynoszący 56,67 zł za przejechanie 100 km uwzględnia ceny paliw z lipca 2026 r. - 6,50 zł/l za benzynę, 7,20 zł/l za olej napełniający silnik diesla oraz 5,80 zł/l za LPG. Wysoka pojemność bagażnika (820 l) i możliwość przewozu siedmiu pasażerów podnoszą praktyczną wartość pojazdu, choć zwiększają zużycie energii. Przed zakupem należy uwzględnić koszty serwisowe - przegląd co 15 tys. km lub 12 miesięcy, wymiana oleju w cenie 380 zł dla silnika benzynowego i 450 zł dla diesla.

Redakcja x-Moto15 min czytania

Volvo XC90 - przegląd dostępnych silników i ich różnice

Tekst opracowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zasady i ograniczenia

Model Volvo klasy SUV oferuje szeroką gamę jednostek napędowych, w tym silniki benzynowe, diesel, LPG oraz rozwiązania hybrydowe plug-in. Dostępne roczniki 2024, 2025 i 2026 różnią się pod względem norm emisji Euro6 oraz Euro6d, a także charakterystyki zużycia paliwa, co ma istotne znaczenie przy ocenie kosztów eksploatacji.

Dostępne jednostki napędowe Volvo XC90

Główne typy dostępne typy silników obejmują czterocylindrowe jednostki benzynowe oraz wysokoprężne z systemem Common Rail. Diesle wyposażone są w podwójne doładowanie BiTurbo oraz technologię PowerPulse, zapewniającą płynną jazdę przy niskich obrotach. Hybrydy plug-in T8 łączą mały silnik spalinowy z dużym pakietem elektrycznym, co pozwala na jazdę w trybie czysto elektrycznym. Dodatkowo dostępne są wersje LPG oraz diesel plug-in, które różnią się pod względem emisji i charakterystyki zużycia paliwa Volvo XC90.

Silniki D5 - szczegółowa charakterystyka D4204T11 i D4204T23

Silnik D4204T11 o kodzie D5 został wprowadzony do produkcji w 2015 roku. Charakteryzuje się maksymalną mocą 225 KM przy 4 000 obr./min oraz maksymalnym momentem obrotowym 470 Nm dostępnym już od 1 500 obr./min. Pojemność skokowa wynosi 2,0 litra, a układ chłodzenia zapewnia stabilność pracy przy wysokich obrotach. Wyposażony w bezpośredni wtrysk Common Rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami oraz filtr cząstek stałych, spełnia normę Euro6. Koszty eksploatacji obejmują wymianę oleju co 30 000 km w przedziale cenowym 800-1200 zł oraz wymianę rozrządu po 180 000 km lub 10 latach.

Silnik D4204T23, również z rodziny D5, pojawił się w 2017 roku jako rozbudowana wersja poprzednika. Oferuje 235 KM przy 4 000 obr./min oraz 480 Nm momentu przy 1 500 obr./min. Wyróżnia go zaawansowany system emisji z użyciem AdBlue o pojemności 11,5 litra oraz technologia SCR umożliwiająca skuteczną redukcję NOx. Takie rozwiązanie czyni ten silnik jednym z najczystszych dostępnych w ofercie. Podwójne doładowanie BiTurbo współpracuje z systemem mHEV, aby zapewnić płynne przyspieszanie i optymalne zużycie paliwa.

Typ silnikaZużycie [l/100km]Norma emisjiRocznikMoc [KM]Moment [Nm]
Benzyna9,7Euro62026250350
Diesel13,7Euro6d2026225470
LPG14,6Euro62026230450
Hybryda plug-in T82,5 (tryb elek.)Euro6d2026300500

Średni koszt przejechania 100 km wynosi 56,67 zł, co uwzględnia różne ceny paliw oraz charakterystykę zużycia dla każdego typu silnika. Najniższe zużycie w trybie elektrycznym charakteryzuje hybryda plug-in T8, co czyni ją najbardziej ekonomiczną opcją pod względem emisji i kosztów paliwa.

Różnice między rocznikami

W rocznikach 2024 i 2025 obowiązują normy emisji Euro6, natomiast w 2026 r. wprowadzono pełne zastosowanie Euro6d, szczególnie w silnikach diesel oraz hybrydowych. Zmiany w charakterystyce spalania Volvo XC90 między kolejnymi latami wynikają głównie z udoskonalień systemów emisji oraz optymalizacji układu dolotowego. Dostępne opcje napędowe różnią się pod względem dostępnych silników - w starszych rocznikach dominują wersje diesel, natomiast w 2026 roku rośnie popularność hybryd plug-in oraz instalacji LPG.

Hybryda plug-in T8 wciąż pozostaje jedyną opcją, która obsługuje najniższe zużycie w trybie elektrycznym, co czyni ją idealnym wyborem dla osób pracujących w mieście. Przy ocenie używanego modelu Volvo XC90 warto przyjrzeć się VIN-owi, aby zweryfikować historię serwisową oraz ewentualne naprawy silnika. W starszych rocznikach z instalacją LPG szczególną uwagę wymaga stan przewodów i reduktora ciśnienia.

Ile pali Volvo XC90 - średnie zużycie i koszt przejechania 100 km

Zużycie paliwa Volvo XC90 w 2026 roku różni się w zależności od wersji silnikowej. Model z silnikiem benzynowym B4/B5 mHEV zużywa 9,7 l/100km, a wersja diesel D5 225KM pobiera 13,7 l/100km. Największe zużycie charakteryzuje hybrydowy układ T8 przy 14,6 l/100km. Przy cenach paliw obowiązujących w 2026 roku koszt przejechania 100 km wynosi 56,67 zł - ta różnica jest istotna przy planowaniu budżetu eksploatacyjnego.

SilnikZużycie [l/100km]Koszt 100 km [zł]Typ paliwa
D4204T11 (D5 225KM)13,767,80Diesel
D4204T23 (D5 235KM)13,767,80Diesel
B4/B5 mHEV9,747,85Benzyna
T8 Recharge14,673,00LPG

W skrócie różnica pomiędzy najtańszą a najdroższą wersją wynosi 25,15 zł za 100 km przejechanych kilometrów. Silnik D4204T11 (D5 225KM) posiada moc 225 KM oraz moment obrotowy 470 Nm, spełniający normę emisji Euro6. Natomiast D4204T23 (D5 235KM) wyposażony jest w system SCR z AdBlue o pojemności 11,5 l, co zapewnia niższe emisje zgodne z normą Euro6d. Dostępne jednostki obejmują także hybrydy elektryczne oraz wersje z instalacją LPG, choć te ostatnie charakteryzują się najwyższym zużyciem.

Zużycie paliwa Volvo XC90 znacznie zależy od sposobu jazdy. Przy prędkości 50 km/h - typowej dla jazdy miejskiej - zużycie wzrasta do 11,2 l/100km. W optymalnym przedziale 80-100 km/h na trasie można uzyskać najniższe wartości, które wynoszą 9,7 l/100km. Na autostradzie przy 130 km/h konsumpcja skacze do 15,8 l/100km, co czyni jazdę mniej efektywną.

Wykres zużycia paliwa w zależności od prędkości jazdy

Oś X: prędkość [km/h], Oś Y: zużycie [l/100km]

Punkty danych: 50 km/h - 11,2 l/100km, 90 km/h - 9,7 l/100km, 130 km/h - 15,8 l/100km

Jakie zużycie paliwa ma Volvo XC90, zależy od warunków jazdy. Najniższe zużycie osiąga się w optymalnym zakresie 80-100 km/h, gdzie silnik pracuje najbardziej efektywnie. Przy wyższych prędkościach następuje gwałtowny wzrost konsumpcji, co wymaga od kierowcy świadomego dostosowywania tempa do warunków drogowych.

W porównaniu zużycia paliwa Volvo XC90 z innymi modelami klasy średniej pozycjonuje się w średniej grupie w segmencie SUV-ów siedemosobowych. Luksusowy SUV Volvo plasuje się tuż pod Autostradą Audi Q7, który wymaga 10,8 l/100km - różnica względem Volvo wynosi +1,1 l/100km. BMW X5 zużywa 11,3 l/100km, co oznacza +1,6 l/100km więcej niż Volvo XC90. Natomiast Mercedes GLE ma nieco niższą konsumpcję 10,5 l/100km, różnica +0,8 l/100km w stosunku do Volvo.

ModelZużycie [l/100km]Różnica vs Volvo
Volvo XC909,7-
Audi Q710,8+1,1
BMW X511,3+1,6
Mercedes GLE10,5+0,8

Porównanie zużycia paliwa Volvo XC90 z konkurencją wykazuje, że rodzinny SUV Volvo plasuje się w umiarkowanej pozycji - nie jest najoszczędniejszy, ale również nie jest najbardziej głośny pod względem emisji. Istotnym czynnikiem jest jednak to, że przy wyższych prędkościach różnice w konsumpcji stają się bardziej widoczne, co wymaga od kierowcy planowania trasy pod kątem efektywności paliwowej.

Silnik Volvo 2.0 D5 16V DRIVe - technologia, zalety i ryzyka

Silnik D4204T11 to czterocylindrowy 16-zaworowa jednostka o mocy 225 KM, wyposażona w podwójne doładowanie oraz system SCR z AdBlue, służąca jako niezależne źródło napędu w rodzinnym SUV-ie Volvo klasy premium. Jednostka realizuje maksymalny moment obrotowy w wysokości 470 Nm, a jej konstrukcja opiera się na nowoczesnym wtrysku Common Rail z piezoelektrycznymi wtryskiwaczami oraz normie emisji Euro6.

Silnik Volvo 2.0 D2/D3/D4/D5 16V D4204T R4 opinie, zalety, wady, usterki, spalanie, rozrząd, olej.

Podwójne doładowanie w postaci systemu BiTurbo zapewnia płynny rozkład momentu w całym zakresie obrotów, co przekłada się na doskonałą dynamikę jazdy nawet w trudnych warunkach. System SCR (Selective Catalytic Reduction) z wykorzystaniem płynu AdBlue redukuje emisję tlenków azotu do poziomu dopuszczalnego dla normy Euro6. Przekładnia AW TG-81SC odpowiada za płynne przeniesienie napędu do koła z przewagą momentu pobranego od silnika.

Statystyki niezawodności ukazują istotne ryzyko związane z najważniejszymi elementami jednostki. Turbina ma jedynie 9% szans na przeżycie bez awarii, co wynika z intensywnego obciążenia w warunkach miejskich i wysokich temperatur. Problemy z wtryskiwaczami odnotowuje się w 18% przypadków, natomiast filtr cząstek stałych DPF - w 23%. Dodatkowo 18% usterek dotyczy pompki wtryskowej, 14% - sprzęgła dwumasowego, a 18% - zaworu EGR.

Wersja D4204T11 różni się od późniejszej D4204T23 brakiem dedykowanego zbiornika na AdBlue, co eliminuje potrzebę jego regularnego uzupełniania. Silnik D5-BiTurbo ogranicza emisję do poziomu Euro6, jednocześnie zapewniając wysoką użyteczność dzięki charakterystyce doładowania dopasowanej do rodzinnych potrzeb. AdBlue-scr-Redukuje-emisje to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia realizację ambitnych celów ekologicznych.

ParametrD4204T11 (225KM)D4204T23 (235KM)
Moc225KM przy 4000 obr/min235KM przy 4000 obr/min
Moment470 Nm480 Nm
Norma emisjiEuro6Euro6d
AdBlueBrak dedykowanego zbiornika11,5 L pojemności
Produkcja2015-20202017-2024

Harmonogram konserwacji wymaga regularnej wymiany oleju silnikowego co 30 000 km lub raz w roku, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Pojemność oleju wynosi 5,5 L, a przy tym napięty termin wymiany rozrządu - po 180 000 km lub 10 latach - wymaga szczególnej uwagi przy zakupie używanego egzemplarza. Volvo XC90 z silnikiem D5 turbo-uzytecznosc zapewnia długą żywotność przy zachowaniu wysokiej dynamiki jazdy.

Przed zakupem modelu Volvo klasy SUV z silnikiem D5 warto przyjrzeć się historii serwisowej pod kątem przestrzegania interwałów wymiany oleju i rozrządu. Stan filtra DPF - 23% usterek w skali niezawodności świadczy o częstych problemach z tym elementem, dlatego jego kontrola jest warunkowa przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Wersja D4204T23 z systemem AdBlue wymaga regularnego monitorowania poziomu płynu i ewentualnej wymiany przekaźników.

Volvo XC90 T8 Recharge - hybryda plug-in w praktyce: koszty i emisje

Hybryda plug-in w modelu Volvo XC90 T8 łączy silnik spalinowy o mocy 190 KM z elektrycznym układem o mocy 65 kW (87 KM) oraz baterią o pojemności 10,7 kWh. System D5 T8 umożliwia jazdę w trybie elektrycznym na dystansie do 50 km bez zużycia paliwa, co czyni go istotnym rozwiązaniem dla codziennych dojazdów do pracy. Po wyczerpaniu energii elektrycznej pojazd pracuje w trybie hybrydowym, wykorzystując łączną moc 300 KM.

Przy założeniu 50% jazdy na energii elektrycznej roczny koszt ładowania wynosi 1560 zł. Pełne naładowanie baterii 10,7 kWh przy cenie 0,75 zł/kWh kosztuje 8,03 zł. Dla porównania, silnik diesel przy zużyciu 13,7 l/100km i cenie 6,00 zł/l generuje roczny koszt paliwa rzędu 11 970 zł przy przebiegu 15 000 km. Różnica występuje głównie dzięki niższej emisji CO2 w trybach elektrycznym i hybrydowym.

W trybie elektrycznym emisja CO2 wynosi 0 g/km, co czyni ten układ najczystszym z dostępnych opcji. W trybie hybrydowym emisja wzrasta do 26 g/km CO2, a w jeździe mieszanej średnio 39 g/km. Auto posiada normę emisji Euro6d, co potwierdza wysoki poziom czystości spalin. Zasięg elektryczny do 50 km wystarcza dla większości codziennych dojazdów bez konieczności ładowania.

SilnikZużycieKoszt 100 km
Benzyna9,7 l/100km56,67 zł
Diesel13,7 l/100km82,20 zł
LPG14,6 l/100km73,00 zł
T8 Hybryda plug-in20 kWh/100km8,03 zł

Symulacja kosztów eksploatacji hybrydy plug-in wykazuje znaczącą oszczędność w porównaniu do tradycyjnych jednostek. Średnie zużycie energii elektrycznej w trybie mieszanym wynosi 20 kWh/100 km, co przy 50% jazdy na prąd oznacza, że płaci się za energię właśnie wtedy, gdy jest najtańsza. Emisja CO2 w trybach elektrycznym i hybrydowym jest niższa nawet o 75% w porównaniu do silnika diesla.

Czas ładowania zależy od dostępnego obwodu. Ładowanie AC 3,7 kW trwa 3 godziny 45 minut do 100%, natomiast przy 11 kW czas skraca się do 1 godziny 30 minut. Dla szybszego dostępu istnieje możliwość ładowania DC 50 kW - do 80% w 30 minut. Zasięg elektryczny w trybie czysto elektrycznym do 50 km wystarcza dla większości codziennych dojazdów bez korzystania z paliwa.

Warto przyjrzeć się dostępności punktów ładowania w miejscu zamieszkania przed zakupem, szczególnie jeśli planuje się dłuższe trasy. Korzyści z niższej emisji CO2 mogą uprawniać do ulg w opłatach za środowiskowe opłaty parkingowe w niektórych miastach. Hybryda plug-in pozwala na codzienne dojazdy do pracy bez korzystania z paliwa przy odpowiedniej infrastrukturze ładowania.

Błędy przy zakupie używanego Volvo XC90 - jak uniknąć ukrytych usterek

Model Volvo klasy SUV występuje z wieloma jednostkami napędowymi, z czego najczęstsze problemy dotyczą silników D5 oraz układów hybrydowych. Turbosprężarki ulegają awarii w 9% przypadków, filtry DPF wymagają wymiany co 23% egzemplarzy, a pompy wtryskowe ulegają awarii w 18% egzemplarzy. Przed zakupem rodzinnego SUV Volvo warto przyjrzeć się stanowi turbiny, czystości filtrów DPF oraz działaniu sprzęgła dwumasowego, które ulega awarii w 14% egzemplarzy.

Model Volvo XC90 dostępny jest w wersjach zasilanych różnymi paliwami: benzyną, LPG, dieselem oraz układami hybrydowymi. Typy silników obejmują również hybrydę plug-in oraz diesel plug-in, gdzie charakterystyczne są wyższe koszty eksploatacji. Szczególną uwagę wymaga instalacja LPG, której średnie zużycie wynosi 14,6 l/100km. Przed finalizacją zakupu istotny jest przegląd historii pojazdu przy pomocy numeru VIN oraz weryfikacja poprawności podłączenia czujników gazu.

Diagnostyka instalacji LPG wymaga dokładnego sprawdzenia daty montażu układu oraz testu ciśnienia wtryskiwaczy. Oceń instalację LPG przeprowadzając kontrolę stanów przewodów gazu i ich integralności. Filtr DPF wymaga regularnej wymiany, ponieważ jego zatkanie jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii w modelach zasilanych dieselami. Przed zakupem Volvo XC90 warto przyjrzeć się przebiegowi w porównaniu do daty pierwszej rejestracji, ponieważ roczny przebieg powyżej 25 tys. km wymaga szczególnej weryfikacji.

Normalny roczny przebieg dla tego rodzaju samochodu to 15-20 tys. km, a przekroczenie tej wartości może wskazywać na ukryte problemy. Poznaj usterki przed zakupem przeprowadzając wizytę w autoryzowanym serwisie Volvo oraz sprawdzając historię serwisową za pomocą VIN. Właściciele najczęściej pomijają kontrolę pompy wtryskowej, której awaria stanowi 18% wszystkich usterek silnika D5. Sprawdź VIN przed zakupem, aby zweryfikować liczbę poprzednich właścicieli oraz daty serwisowe.

Typ silnikaZużycie [l/100km]Koszt 100 km [zł]
Benzyna9,756,67
Diesel13,756,67
LPG14,656,67

Koszt przejechania 100 km w przypadku Volvo XC90 wzrasta w zależności od rodzaju paliwa, ale średnia dla wszystkich wersji wynosi 56,67 zł. Ta tabela pomoże kupującemu ocenić rzeczywiste wydatki na eksploatację oraz porównać różnice między jednostkami D5 a innymi dostępnymi silnikami. Wysokie zużycie LPG wynika z jego niższej gęstości energii, co przejawia się w częstszych tankowaniach.

Silnik D4204T11 charakteryzuje się mocą 225KM oraz maksymalnym momentem obrotowym 470 Nm, a został wprowadzony do produkcji w 2015 roku. Jest to jednostka z systemem BiTurbo oraz normą emisji Euro6, przeznaczona głównie do wersji diesla. Roczna wymiana oleju w tym silniku odbywa się co 30 000 km lub 1 roku, a rozrząd wymaga wymiany po 180 000 km lub 10 latach eksploatacji. Alternatywą jest model D4204T23 o nieco wyższej mocy 235KM i momencie 480 Nm, który został wprowadzony w 2017 roku.

Volvo XC90 diesel D5 z jednostką D4204T23 wyposażony jest w system VNT oraz technologię SCR z AdBlue o pojemności 11,5 litra. Silnik ten spełnia normę Euro6d oraz korzysta z rozwiązania PowerPulse, co poprawia dynamikę przy niskich obrotach. Koszty serwisowe tego modelu są nieco wyższe ze względu na bardziej zaawansowane systemy recyrkulacji spalin. Właściciele często zgłaszają problemy z zaworem EGR, który wymaga czyszczenia co 60 000 km. Dla modeli z silnikiem D5 istotny jest regularny przegląd filtrów cząstek stałych oraz monitorowanie działania turbiny.

Jak sprawdzić historię Volvo XC90 przed zakupem?

Sprawdź VIN przed zakupem, aby zweryfikować historię w Centralnej Rejestracji Pojazdów oraz porównać daty produkcji z rzeczywistym użyciem. Numer ten pozwala na wgląd w liczbę poprzednich właścicieli, wypadki oraz prawidłowość przebiegu. Rejestracja pojazdu z 2019 roku wymaga szczególnej uwagi na historię serwisową w autoryzowanym serwisie Volvo. Niezależna diagnostyka w takim miejscu może ujawnić ukryte usterki.

Czy instalacja LPG w Volvo XC90 wymaga specjalistycznej diagnostyki?

Oceń instalację LPG pod kątem daty montażu układu, stanu przewodów gazu oraz poprawności podłączenia czujników. Średnie zużycie tej konfiguracji wynosi 14,6 l/100km, co czyni ją mniej ekonomiczną niż diesel czy benzyna. Przed zakupem warto zlecić test ciśnienia wtryskiwaczy oraz kontrolę integralności instalacji specjaliście z uprawnieniami do prac z gazem.

Jak interpretować przebieg w stosunku do czasu eksploatacji Volvo XC90?

Poznaj usterki przed zakupem, analizując czy roczny przebieg mieści się w normie 15-20 tys. km. Przebieg powyżej 25 tys. km/rok wymaga dokładnej weryfikacji dokumentów oraz historii serwisowej. Sprawdź VIN aby potwierdzić, że przebieg nie został manipulowany. W autoryzowanym serwisie Volvo można uzyskać pełny wgląd w rzeczywiste przebiegi pojazdu.

Które silniki D5 w Volvo XC90 są najczęściej żałowane przy zakupie?

Model Volvo XC90 z silnikiem D5 wykazuje największą awaryjność w przypadku turbosprężarek oraz filtrów DPF/FAP. Zawór EGR ulega awarii w 18% egzemplarzy, a pompa wtryskowa także często wymaga wymiany. Sprzęgło dwumasowe ulega awarii w 14% przypadków, co czyni te komponenty głównymi punktami kontrolnymi przy zakupie używanego egzemplarza. Warto przyjrzeć się także stanowi rozrządu, który wymaga wymiany po 180 000 km.

Jaka metoda jest najskuteczniejsza przy weryfikacji stanu technicznego Volvo XC90?

Przedfinalizacyjna weryfikacja powinna obejmować niezależną diagnostykę w autoryzowanym serwisie Volvo oraz sprawdzenie historii serwisowej za pomocą VIN w oficjalnej bazie danych. Istotny jest przegląd instalacji LPG przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Te trzy elementy pozwolą wykryć ukryte usterki oraz potwierdzić prawidłowość przebiegu. Rejestracja pojazdu z 2015 roku wymaga dodatkowej uwagi na historię właścicieli i daty serwisowe.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o Volvo XC90

Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące zużycia paliwa, kosztów eksploatacji oraz specyfiki poszczególnych jednostek napędowych w roczniku 2026.

Ile pali Volvo XC90?

Różne wersje silnikowe Volvo XC90 pobierają różne ilości paliwa. Benzyna zużywa 9,7 l/100km, diesel 13,7 l/100km, a LPG 14,6 l/100km. Hybrydowy silnik T8 charakteryzuje się znacznie niższym zużyciem dzięki trybowi elektrycznemu.

SilnikTyp paliwaZużycie [l/100km]
BenzynaPetrol9,7
DieselDiesel13,7
LPGLPG14,6

Silnik benzynowy jest najoszczędniejszy pod względem zużycia paliwa.

Jakie są koszty serwisu D5?

Silnik D4204T11 z 225KM mocy został wprowadzony do produkcji w 2015 roku, natomiast D4204T23 o 235KM mocy dostępny jest od 2017 roku. Obie jednostki wykorzystują system Common Rail piezoelektryczny z czterema cylindrami.

ParametrD4204T11D4204T23
Rok wprowadzenia20152017
Moc [KM]225 przy 4000 obr/min235 przy 4000 obr/min
Moment [Nm]470480
Cylindry44
WtryskCommon Rail piezoelektrycznyCommon Rail piezoelektryczny
Norma emisjiEuro6Euro6d
Pojemność oleju5,5 L5,5 L

Wymiana oleju przy standardowym interwale 30 000 km kosztuje 850 zł w autoryzowanym serwisie Volvo.

Czy warto kupić Volvo XC90 z silnikiem LPG?

LPG nie jest dostępny w najnowszych modelach Volvo XC90 z 2026 roku. W starszych wersjach instalacja LPG może być korzystna przy dużych przebiegach, gdyż paliwo kosztuje 3,90 zł/l, co przy zużyciu 14,6 l/100km daje koszt 56,94 zł na 100 km.

SilnikZużycie [l/100km]Koszt paliwa [zł/100km]
Benzyna9,760,14
Diesel13,779,46
LPG14,656,94

Hybrydowy układ T8 zapewnia znaczną oszczędność w porównaniu do tradycyjnych silników.

Jakie są gwarancje na hybrydę T8?

Standardowa gwarancja Volvo na hybrydę T8 wynosi 8 lat lub 160 000 km na silnik hybrydowy. Gwarancja obejmuje także baterię ogniwową i systemy elektryczne. Dla właścicieli istnieje możliwość przedłużenia ochrony do 10 lat w ramach programu Volvo Care.

Jak sprawdzić historię Volvo XC90 przed zakupem?

Sprawdzenie VIN chroni przed kupnem auta z fałszywą historią. Numer składa się z 17 znaków i umieszczony jest na słupku drzwi kierowcy oraz w dowodzie rejestracyjnym. Poniżej czteroelementową listę kontrolną:

  1. Sprawdź VIN przed zakupem - numer składa się z 17 znaków i umieszczony jest na słupku drzwi kierowcy oraz w dowodzie rejestracyjnym
  2. Oceń instalację LPG - w starszych modelach sprawdź datę montażu oraz ważność certyfikatu instalacji
  3. Poznaj usterki przed zakupem - zwróć uwagę na objawy: dym z wydechu, kontrolki silnika, nieprawidłowe zachowanie przy przyspieszaniu
  4. Zweryfikuj przebieg - porównaj licznik z historią serwisową oraz danymi z serwisu Volvo

Warto przyjrzeć się dokumentacji serwisowej oraz sprawdzić stan rozrządu w silnikach D5 - wymiana następuje po 180 000 km lub 10 latach.

Redakcja x-Moto · wszystkie artykuły